Yardım (Destek – Klavuzlar)

Başlangıç

1. Nasıl Başlayacağım?

– JTeklif’ in çalışması için bilgisayarınızda java yüklü olmalıdır. En az java7 sürümü yada daha yüksek bir versiyon olmalıdır. Open Java sürümleriyle de çalışmaktadır. (Yüklü değilse önce buradan yükleyin : http://www.java.com/tr)

JTeklif’ i indirin. İndirdiğiniz sıkıştırılan dosyayı istediğiniz bir yere çıkartarak başlayın (Beni Oku.txt dosyasını okuyunuz).

– jteklif.jar dosyasını çalıştırın. (Raporlar, ayar dosyası, veritabanı gibi gerekli nesneler kendiliğinden oluşturulur.)

– İlk açılışta girdiğiniz kullanıcı adı ve şifre sonraki açılışlarda da geçerli olacak.(Sınırsız yetkili olan ilk kullanıcı oluşturulur.)

– İlk ekranda Yeni Kayıtlar Ana menüsünden Yeni Kullanıcı menüsünü seçiniz, Karşınızdaki ekrandan ilk kayıt butonuna basarak girişte otomatik oluşturulan kullanıcı bulunur. Değiştir Butonuna basılarak Ad ve Soyad kısımlarını doldurup kaydediniz. Burada yazdığınız ad ve soyad teklif çıktılarında düzenleyen bölümüne gelecektir.

– cark Ayarlar  menüsünden, tamir Tüm Ayarlara Bak  Seçeneğini seçiniz. Açılan yeni pencereden Firma Bilgileriniz sekmesine tıklayınız.

Burada kendi firma bilgilerinizi doldurunuz. (Buradaki firma bilginiz Teklifte başlık olarak çıkacaktır) Sonra menüden Ayarları Kaydet  ile kaydediniz.

Artık başlamak için hazırsınız. İyi Şanslar.

2. JTeklif ile neler yapabilirim?

– Çalıştığınız firmaları adres, telefon, eposta gibi ayrıntılarla kaydebilirsiniz. (Sınırsız Adres vs. kaydedilebilir) Firma kaydetmeden de Teklif  Formu düzenlenebilir.

– Firmalarınıza Sınırsız sayıda fotoğraf ekleyebilirsiniz. (Bir klasörde tutulur, böylece veritabanı büyümez)

– Ürünlerinizi fiyat, birim (metre, adet vs.), kdv oranı gibi özellikleriyle kaydedebilirsiniz. Ürün kaydetmeden de Teklif Formu düzenlenebilir.

– Ürünleriniz için sınırsız sayıda fotoğraf yükleyebilirsiniz. (Bir klasörde tutulur, böylece veritabanı büyümez)

– Teklifleriniz için standart şartları kaydedebilirsiniz. (Örneğin; Ödeme: Peşin. vs.)

– JTeklif için birden fazla kullanıcı oluşturabilir, bu kullanıcılara farklı yetkiler verebilirsiniz. (Silme yetkisi, değiştirme yetkisi vs.)

– Tekliflerinizi yazıcıdan yazdırabilir, Adobe Reader Pdf , page-excel Excell vs. belgelerine dönüştürebilir, doğrudan eposta olarak müşterinize gönderebilirsiniz (Ekte Pdf olarak).

– Tekliflerinizi liste şeklinde raporlayabilir, örneğin düzenleyen personele göre filtre edebilirsiniz. (Örnek pdf belgesi)

page-excel Excell’ den kopyaladığınız stokları doğrudan bir teklife aktarabilirsiniz (Stok kodu, Stok Adı, Miktar, Birim ve Fiyatı). Nasıl yapılır izle: http://www.jteklif.com/videolar/video yada youtubeyoutube.com’ dan izle.

– Her kullanıcı kendi teklif dizaynını yapabilir, bir başkasıyla paylaşabilir. (iReport dizayn aracını indirin)

– “Teklif Ayrıntıları” sekmesi ile ürünlerin teslim tarihi, teslim şekli, teklifin gönderilme şekli gibi ayrıntıların girilmesi yanısıra teklife bir uyarı tarihi girilebilir (bu tarihte programın açılışında ilgili teklif için bir uyarı gösterilir).

3. Nasıl Yapılır?

Teklif çıktınıza logonuzu nasıl eklersiniz?

Programın çalışma klasörü altında rapor klasörü bulunur, bu klasör içine ‘logo.png‘ adında resim dosyanızı kopyalamanız yeterlidir. Teklif önizlemelerinde bu logoyu görebilirsiniz:Teklif logosu

JTeklif, çok kullanıcılı ve farklı mekanlarda nasıl kullanılabilir?

Programınız Mysql yada MariaDb ile bir Server makine üzerinde çalışabilmektedir (Bakınız). Hatta web siteniz yardımı sayesinde kullanıcılar Server bilgilerine erişmezler. İnternetin olduğu her yerden programınızı çalıştırabilirsiniz.

Çok kullanıcılı çalışmak istediğimizde bilgilerimiz nasıl korunacak?

Her çalışanınız için yetkiler düzenlenebilir. Çalışanlarınızın birbirlerinin müşterilerini, stoklarını ve düzenledikleri tekliflerini görmemelerini sağlayabilirsiniz. Güvenliğiniz için kullanıcılara; kaydetme, değiştirme, silme ve diğerlerinin yaptıklarını görme gibi yetkiler tanımlanabilmektedir.(Sadece izleme yetkisi de verilebilir.)

Kendi başınıza hazırladığınız rapor çıktılarını ekrana nasıl taşıyacaksınız?

Düzenlediğiniz rapor dosyasının derlenmiş halini (jasper uzantılı) duruma uygun bir isim vererek rapor klasörüne taşıyın. Rapor bir teklif çıktısı ise dosya adı: teklif_formu ile başlar, rapor bir ürün listesiyse dosya adı : urun_listesi ile başlar. (Örneğin: urun_listesi_benimki.jasper) Bu hazırlanan rapor düzgün adlandırılmışsa Önizle menüsü yanındaki ok işaretine basarak seçilebilir :

Geliştiriciler için

– javadoc (Java Dokünmantasyonu)  http://www.jteklif.com/javadoc/

– JTeklif Kaynak Kod Haritası : http://www.jteklif.com/kaynak_kodlar/

– Geliştirici Sayfası : http://www.jteklif.com/gelistiriciler/