Mysql Sunucu Kullanma

Mysql (yada MariaDB) sunucu kullanmak iki türlü olabilmektedir:

1. Text Dosyası Yardımıyla

– JTeklif Çalışma klasörü içine Mysql sunucunuzun bilgilerini “mysqlserver.txt” dosyasına yazınız. (Bunun gibi : mysqlserver.txt)
– JTeklif çalıştırılıp, Ayarlar Menüsünden, Tüm Ayarlara Bak menüsü tıklanır, Kullanılacak Veri Tabanı Türü Seçeneği : Text Dosyadan Mysql Bilgisi Seçeneğini seçip ayarları kaydedin. Sunucunuzdaki veri tabanında şu tablolar gereklidir : Mysql Tabloları

1. Yöntem mysql sunucu bilgilerini açık yazmasından dolayı güvenli değildir. Aşağıdaki yöntem önerilir.

2. Web sunucunuz yardımıyla (kendi web siteniz)

– Bu seçenek, çok kullanıcı durumlarında, mysql server bilgilerinizi gizlemek gerektiğinde kullanılabilir.
Bu seçenekle kullanıcılar server bilgilerinden haberdar olmazlar, sadece mysql sunucu bilgilerini yollayacak site adresini görebilirler.
(örnek; Mysql bilgisi yollayan kod örneklerini sourceforge.net proje sayfamızda bulabiliriniz. (extra bölümüne bakınız)
Ayarın aktifleşmesi için :

Ayarlar Menüsünden, Tüm Ayarlara Bak menüsü tıklanır, Bağlantı İçin Sunucu Adresi alanına Mysql bilgisi yollayan kodunuzun adresi girilir.
Kullanılacak Veri Tabanı Türü Seçeneği : Mysql Seçeneğini seçip ayarları kaydedin. Sunucunuzdaki veri tabanında şu tablolar gereklidir : Mysql Tabloları bu tabloları tek seferde oluşturmak için phpmyadmin gibi yazılımlar sağlayıcılar tarafından ücretsiz sunulmaktadır.

(Mysql tablolarını ve demo adında bir kullanıcıyı otomatik oluşturulur “kullanıcı adı: demo, Şifre: demo” İlk girişte bu kullanıcı adı ve şifresini değiştirebilirsiniz.)
MySql sunucunuzu test etmek için bunu kullanabilirsiniz : http://www.jteklif.com/mysql-baglanti-testi-yardimcisi/